לאנשים רבים המתגוררים בחו"ל יש נכסים בישראל. לעיתים מדובר במי שהיה ישראלי בעבר ועשה הגירה לארץ אחרת ולעיתים מי שהיה תמיד תושב חוץ, אך בחר לרכוש כאן נכס לצורך השקעה ו/או למגורי משפחתו בעת  הגעה לחופשים בישראל. חשוב לדעת, כי קבלת ירושה מתושב חוץ יכולה להיות כרוכה במס עבור היורש. אימתי? נסביר להלן.  

 

 

האם יש מס ירושה בישראל?

בישראל אין מזה שנים רבות מס ירושה, או בשמו השני מס עיזבון. לכן, כאשר אנו יורשים נכס, אין הדבר כרוך בד"כ בתשלום מס, אף אם מדובר בנכס מקרקעין יקר ערך. אולם, מעטים יודעים כי כלל זה חל רק כאשר המוריש הוא תושב ישראל. במקרה של תושב חוץ המוריש נכס הנמצא בארץ, יחול הדין של המדינה בה הוא חי (הדין הזר). אזי, אם באותה מדינה קיים מס ירושה, הרי שהיורש, למרות שהוא תושב ישראל והנכס נמצא בארץ, יחויב במס בהתאם למקום מושבו של המוריש.

 

למי הסמכות לדון?

על פי חוק הירושה, לבית המשפט בישראל הסמכות לדון בירושה של מי שהיה במועד פטירתו תושב ישראל או לחילופין, אם הותיר נכסים בישראל. על פניו אם כן, העובדה כי המוריש הוא תושב חוץ לא צריכה לשנות, שהרי מתקיים הסיפא של הסעיף והנכס שניתן בירושה נמצא בארץ. אולם, חוק הירושה גם קובע כי בעוד הסמכות נתונה לבית המשפט בארץ, הדין שיחול הוא "דין מושבו של המוריש בשעת מותו". כלומר, על בית המשפט בישראל לפסוק על פי הדין הזר של אותה מדינה בה גר המוריש בעת פטירתו.

 

תכנון מס בעריכת צוואה

תחולתו של הדין הזר על הירושה, עלולה להטיל על היורש מס עיזבון, לעיתים בעלות גבוהה למדי.

מטבע הדברים זו איננה כוונת המשורר, שהרי מטרתה של הצוואה היא לדאוג לעתידם הכלכלי  של האנשים הקרובים לנו ולא להטיל עליהם עלויות מס. כאשר המצווה מודע למצב זה מבעוד מועד, ניתן לבצע במסגרת עריכת הצוואה תכנון מס נכון. לעיתים למשל יהיה כלכלי יותר למצווה למכור את אותו הנכס ולהוריש ליורשים את תמורת הרווח ולא את הנכס עצמו. הכל בהתאם לדיני הירושה החלים במדינה בה מתגורר תושב החוץ. על כן, גם לתושב חוץ בעל נכסים בישראל, מומלץ לערוך את הצוואה אצל עורך דין ישראלי, או אצל עורך דין בחו"ל, במקום מושבו של המצווה אך בשיתוף עם עו"ד ישראלי, על מנת שניתן יהיה למנוע כאמור את חבותם במס של היורשים, בעתיד.

 

ירושה של נכס בישראל מתושב חוץ

שלח

תודה רבה על פנייתך!

הטופס התקבל בהצלחה ונשוב אליך בהקדם

This field is required.

This field is required.

This field is required.

This field is required.

צור קשר

לפניות ושאלות צרו קשר עמנו ונשמח לעזור לכם