בן הזוג לשעבר חטף את הילד לחו"ל? על מנת להשיבו לארץ, יש להגיב בזריזות ולפעול בכל המישורים הרלוונטיים. חטיפת ילדים היא אחת מהסיטואציות הקשות ביותר עבור כל הורה. משמעותה היא כי אחד ההורים לוקח את הילד למדינה אחרת, ללא קבלת  הסכמתו של ההורה השני. מה ניתן לעשות במצב שכזה? 

 

 

חטיפת ילדים- מדוע זה קורה?

התופעה של חטיפת ילדים נפוצה מאוד בסכסוכי משמורת בין בני זוג העומדים בפני גירושין ואף לאחר הגירושין. במקום לנסות ולגבש הסכמה הדדית, או להמתין להכרעתו של בית המשפט בעניין, אחד ההורים מחליט באופן חד צדדי וללא הסכמתו של ההורה השני, לקחת את הילד לחו"ל. לעיתים הדבר נעשה מתוך כוונה להישאר במדינה אחרת ולחיות שם ולעיתים מדובר בצעד טקטי שנועד להפחיד את ההורה האחר ולכופף אותו כדי להסכים לדרישותיו של ההורה החוטף. מלבד הפגיעה בזכות המשמורת של ההורה האחר, צעד שכזה פוגע מאוד בטובת הילד, אשר זקוק לשגרת חיים יציבה. תחת זאת, מנתקים אותו בפתאומיות מאחד מהוריו והוא נמצא במדינה זרה שאינו מכיר. על מנת להשיב את הילד לישראל, יש לפעול באופן מהיר משום שכל שיהוי בתגובה יכול להתפרש כוויתור מצד ההורה.

 

פנייה מיידית לעורך דין

ברגע שהתגלה דבר החטיפה, על ההורה לפנות ללא דיחוי למשטרה להגשת תלונה  על חטיפה וזו יכולה גם להוביל לכתב אישום נגד ההורה החוטף. במקביל, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון בטיפול בנושא של חטיפת ילדים. עורך הדין יפעל בכל המישורים הרלוונטיים, ויפנה הן לבית המשפט לענייני משפחה והן לרשות האחראית במשרד המשפטים המטפלת בנושא של חטיפת ילדים. ככל שידוע לאיזו מדינה נחטף הילד, תוכל הרשות ליצור קשר עם הגורם המקביל באותה מדינה ולפעול יחד להשבת הילד לארץ. הטיפול בחטיפת ילדים מתבסס על הוראות אמנת האג (האמנה בדבר ההיבטים האזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים).

 

אמנת האג

חטיפת ילדים על ידי הוריהם היא תופעה כלל עולמית ולכן בשנת 1980 נחתמה אמנה בינלאומית עליה חתומות מרבית מדינות המערב וגם ישראל.  במסגרתה, כל מדינה מתחייבת להשיב את הילד שנחטף אליה למדינת המוצא שלו. האמנה הוטמעה בחקיקה הישראלית באמצעות חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים), תשנ"א-1991. במסגרת יישום האמנה, בכל מדינה קמה רשות מקצועית האחראית על נושא זה ופועלת בשיתוף פעולה עם האינטרפול ועם הרשות המקבילה במדינות החברות באמנה, על מנת לפעול יחד כמתחייב ולהשיב ילדים חטופים למדינת הקבע. 

חטיפת ילדים

שלח

תודה רבה על פנייתך!

הטופס התקבל בהצלחה ונשוב אליך בהקדם

This field is required.

This field is required.

This field is required.

This field is required.

צור קשר

לפניות ושאלות צרו קשר עמנו ונשמח לעזור לכם