ביום חתונתם של בני זוג יהודים, חותם הגבר על הכתובה. לא אחת, על מנת להביע את אהבתו לבת הזוג, רושם הוא בכתובה סכום כסף גבוה ומופרז. האם במקרה של גירושין, יחויב הבעל לשלם את סכום הכתובה בו נקב לאשתו?

 

 

מהי כתובה?

לפני החופה, חותם החתן על מסמך הכתובה, שהנו מעין שטר בו הוא מתחייב לשלם סכום כסף מסוים לאשתו, במקרה של גירושין. הדעה הרווחת היא, כי מדובר בעניין סמלי בלבד ולכן גברים רבים רושמים בכתובה סכום כסף מופרז, לעיתים מיליוני שקלים. זאת מתוך מחשבה כי מדובר בלא יותר ממחווה רומנטית לבת הזוג. האם הם צודקים?

 

הכתובה היא מסמך משפטי

מבחינה חוקית גרידא, הכתובה היא חוזה משפטי לכל דבר ועניין. משכך, באופן עקרוני, תוכל האישה, בעת גירושין, להגיש נגד הבעל תביעה לקבלת הכתובה, בבית הדין הרבני, לו סמכות ייחודית בעניין זה. אולם האם בפועל, יחויב הבעל בסכום שנקב?

 

חיוב הבעל בכתובה – האמנם?

אמנם, מבחינה משפטית הכתובה שטר חוב מחייב, אך בפועל, בתי הדין הרבניים אינם מחייבים את הבעל במלוא סכום הכתובה במידה והיא מופרזת וגבוהה במיוחד, אם אין לו יכולת כלכלית לשלם אותה. בכל מקרה מומלץ לרשום בכתובה סכום אשר ביכולתו של הבעל לשלמו בהתאם ליכולותיו הכלכליות. בנוסף, בד"כ "אין כפל מבצעים" כלשונם של פסקי בתי הדין הרבניים. על כן במידה וישנם כספי פנסיה לחלוקה וכן כספים נוספים העולים על סך הכתובה, ייתכן שהבעל לא ישלם כלל את הסכום עליו התחייב בכתובה.

 

שלילת זכות הכתובה מהאישה

חשוב לציין כי כאשר מגישה האישה תביעה לקבלת הכתובה, יכול הבעל לטעון כי היא אינה זכאית לה אם מתקיימת אחת מהעילות לשלילתה. לדוגמא, אישה שנאפה בבעלה, מאבדת את זכותה למזונות אישה ולכתובה. דוגמא נוספת: אישה שעזבה את ביתם המשותף של בני הזוג, ללא סיבה לגיטימית על פי דין תורה, תישלל ממנה הזכות לכתובה.

 

עריכת הסכם ממון

היה ובני הזוג בוחרים לערוך הסכם ממון לפני או אחרי הנישואין, כדי להסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם בעת פרידה, ניתן לכלול בו גם סעיף המתייחס לכתובה. במסגרתו, תתחייב בת הזוג לוותר על סכום הכתובה ולא לתבוע אותו מן הבעל במקרה של גירושין. 

כתובה – האם יש לה משמעות בימינו?

שלח

תודה רבה על פנייתך!

הטופס התקבל בהצלחה ונשוב אליך בהקדם

This field is required.

This field is required.

This field is required.

This field is required.

צור קשר

לפניות ושאלות צרו קשר עמנו ונשמח לעזור לכם